Kan inte alls mycket om de raserna, men en ganska stor skillnad måste ju vara att jack russell är en grythund medan dansk/svensk gårdshund är en gårds/vallhund.
jr mankhöj bör vara 25-30 cm
väldigt kompakt och korta ben (i princip lågbent parson jack russel)
och den har en terriers alla egenskaper.. dvs. hög hög energi, arbetsvillig.. finns i både sträv och släthårig.. och den vita färgen måste dominera
dem flesta väldigt jaktlysstna och väldigt tuffa.. och flera av dem funkar inte med många andra hundar.. (talar av egen erfarenhet från hundhotellet) dessa är alltså inga hundar som är gjorda för att umgås med andra hundar utan bara bry sig om ägaren..
dansk svenska gårdshunden har framför allt fungerat som råttbekämpare och väktare på gårdarna, men även använts som jakthund. Utseendemässigt liknar gårdshunden den engelska Jack Russell-terriern, men i sättet är gårdshunden mycket mildare.
här ligger mankhöjden något högre 32-37 cm hög.. ingen hund som trivs alls av att bli lämnad ensam..
denne funkar bra med andra hundar och barn en väldigt mild och trevlig hund.. även hör ska vit färg dominera.. dock har denne lite högre ben.,.